انواع باتری ماشین

باتری مارکت
18 شهریور, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

از انواع باتری ماشین باتری های اتمی و باتری های اسیدی و باتری لیتیوم و… هستند که بنا بر شرایط می توان بهترین باتری ماشین را انتخاب نمود.

عملکرد باتری ماشین

باتری ماشین انرژی مورد نیاز برای روشن شدن و استارت ماشین و برق لازم برای سیستم روشنایی و… را فراهم می کند. باتری از قطعات مهم خودرو می باشد که انرژی الکتریکی تولید می کند. در واقع با روشن شدن خودرو یک واکنش شیمیایی در دورن باتری انجام می شود  و باتری این انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و ولتاژ را به استارت می رساند.

داشتن یک باتری اصل و با کیفیت از آسیب رساندن به سایر قطعات جلوگیری می کند و سبب افزایش طول عمر موتور می شود. بنابراین با انتخاب و خرید بهترین باتری ماشین سبب افزایش بازدهی و راندمان ماشین خود شوید.

بررسی انواع باتری ماشین

باتری ها معمولاً در دو نوع اتمی و اسیدی وجود دارند که انواع باتری ماشین ها را بررسی می کنیم.

باتری اتمی ( غیر سیلدی )

باتری های غیرسیلدی از آنتیموان و کلسیم تشکیل شده اند. این باتری ها مناسب آب و هوای گرم هستند و  اضافه نمودن مقدار کمی آب به آن سبب طول عمر باتری می شود. این باتری ها کمی به مراقبت نیاز دارند.

سه لامپ کوچک در سطح بیرونی باتری قرار دارد. لامپ سبز یعنی باتری سالم و دارای شارژ کاملی است. لامپ سفید یعنی باتری دچار مشکل شده است. رنگ قهوه ای یعنی باتری سالم اما بدون شارژ است.

باتری اسیدی ( سیلدی )

این باتری از سرب و کلسیم تشکیل شده است. این باتری ها دیر شارژ خالی می کنند و به سرعت نیز شارژ می شود. عمر باتری اسیدی از باتری اتمی بیشتر است. اما در صورتی که باتری کاملاً شارژش را از دست بدهد دیگر معیوب می شود.

این باتری ها به مراقبت نیاز ندارند.عمر زیاد باتری و شارژ سریع و مقاومت زیاد آن را به یکی از بهترین باتری ماشین ها تبدیل کرده است.

باتری های پیشرفته

از دیگر انواع باتری ماشین، باتری های لیتیوم یونی و باتری های NiMh هستند. این باتری ها از باتری های قدیمی پایدارتر می باشد و تایم بیشتری شارژ نگه می دارد. این باتری ها به علت عملکرد و ویژگی های منحصر به فردی که دارند گران قیمت تر هستند. باتری های لیتیوم یونی برای مناطقی با آب و هوای بسیار سرد، مناسب نیستند.

از باتری هایNiMh برای ماشین های هیربدی استفاده می کنند. اما در رابطه با این باتری ها این مسئله وجود دارد که در صورت عدم استفاده طولانی مدت به سرعت شارژ خالی می کنند.

افزایش طول عمر باتری

تسمه دینام را هر از گاهی بازدید و چک کنید.

تمیز بودن باتری را بررسی و سطوح خرده و سیاه شده را تمیز کنید.

سطوح الکترولیت را بازدید و از محکم بودن سر باتری ها مطمئن شوید.

در باتری های غیر سیلدی اگر سطح الکترولیت پایین است کمی آب مقطر به آن اضافه نمایید.

باتری در سرمای شدید و گرمای شدید قرار نگیرد.

از خاموش بودن زیاد ماشین خودداری کنید.

این اقدامات کنترل کننده را حداقل چند ماهی یک بار انجام دهید.

قبل از استارت تمام تجهیزات برقی و چراغ ها را خاموش کنید.

اگر باتری کاملاً شارژ است ماشین را در حد امکان، در جای خنک پارک کنید.

انتخاب و خرید بهترین باتری ماشین از برندهای باتری ماشین موجود در بازار سبب کارکرد طولانی تر باتری می شود.

علت خرابی انواع باتری ماشین

دشارژ شدن باتری سبب انبساط زیاد گردیده و گرمای زیادی ایجاد می کند که سبب تشکیل رسوب و تخریب باتری می گردد.

سولفاته شدن باتری نیز باعث می گردد باتری خراب شود.

درجه حرارت بالای هوا طول عمر باتری را به شدت کاهش می دهد.

بهترین زمان شارژ باتری

حداکثر ولتاژ شارژ بیشترین مقدار شارژی می باشد که باتری توان رسیدن به آن را دارد. زمانی که یک باتری شارژ می شود ولتاژ باتری افزایش می یابد. میزان ولتاژی که شارژ کردن باید خاتمه یابد، حداکثر ولتاژ شارژ باتری می گویند و چنانچه باتری بیش از مقدار ولتاژ شارژ، شارژ شود سبب خرابی باتری می شود.

ولتاژمدار باز

میزان ولتاژ اندازه گیری شده به واسطه ترمینال مثبت و منفی باتری در وضعیت بدون بار می باشد. ولتاژ قطع ( حداقل ولتاژ باتری ) و حداکثر ولتاژ تخلیه، در حالت مدار باز اندازه گیری می شود.

ولتاژ ترمینال

میزان ولتاژ اندازه گیری شده در باتری در وضعیت وجود بار است. مقدار ولتاژ مدار باز OCV  و ترمینال مساوی نیستند. علت این امر کاهش ولتاژ متناسب با جریان کشیده شده در وضعیت وجود بار است.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
دسته‌بندی نشده