باطری اتمی یا باطری اسیدی

باتری مارکت
1 اردیبهشت, 1397
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

 باطری اتمی یا باطری اسیدی کدام بهتر است

 باطری مارکت:77033805-021 – 09129253824

باطری اتمی یا باطری اسیدی کدام بهتر است در صنعت باطری دنیا امروزه تولید باطری به دو صورت میباشد باطری اتمی و باطری اسیدی

تفاوت این دو نوع باطری در چیست؟ و آیا واقعا یکی از آنها بر دیگری برتری دارد.

چرا بیشتر فروشندگان باطری سعی در فروش و تبلیغ باطری اتمی دارند؟

آیا عمر باطری اتمی واقعا بیشتر است؟
اینها سوالاتی است که ذهن اکثر مصرف کنندگان باطری را به خود جلب کرده است.

در اینجا میخواهیم تفاوتهای این دو نوع باطری را بررسی کنیم.

تفاوت باطری اتمی و اسیدی

در واقع تفاوت باطریهای اتمی و اسیدی جنس و نوع صفحات باطری میباشد.
آلیاژ به کار رفته در باطریهای اتمی کلسیوم و یا سیلور میباشد که تفاوت این دو نوع باطری را رقم زده است
باطریهای سیلد کلسیوم و سیلد سیلور کلسیوم جدیدترین نوع باطریهای اتمی میباشند باطری سیلد سیلور کلسیوم بهترین نوع باطری میباشد که به علت هزینه بالای تولید کمتر تولید کننده ای مبادرت به تولید آن میکند و باطریها اکثرا همان سیلد کلسیوم هستند که در کشور ما به باطری اتمی شهرت دارند

نکته ای که باید عنوان شود این است که باطری اتمی و باطری اسیدی هر دو داخلشان الکترولیت یا اسید وجود دارد
اما باطریهای اتمی به علت نوع صفحاتشان اسید کم نمیکنند و نیازی به نگهداری و مراقبت ندارند
تمام باطریهای روی آنها نوشته شده (MF) مخفف maintenance free یعنی نیاز به مراقبت ندارند و جز باطریهای اتمی میباشند

در ایران به اشتباه به باطریهای اتمی باطریهای خشک گفته میشود

باطری اتمی یا باطری اسیدی کدام بهتر؟

در واقع باطری اتمی اسید دارد و فقط سطح اسید به علت نوع صفحات باطری کم نمیشود پس باطری اتمی باطری خشک و بدون اسید نیست
البته باطری بدون اسید هم وجود دارد ولی به علت قیمت بسیار بالا در بازار باطری داخلی یافت نمیشود و فقط باطریهای یو پی اس یا برق اضطراری
از باطری کاملا خشک استفاده میکنند که این نوع باطری ups مناسب استفاده در خودرو نیست

مزایای باطری اتمی 

مزایای باطری اتمی نسبت با باطری اسیدی دارد آلودگی کمتر آن است باطری اتمی چون درب باطری ندارد و سطح باطری کاملا بسته میباشد
اسید یا الکترولیت باطری از درون باطری خارج نمیشود و باطری تا آخر عمر خود تمیز و بدون ریزش اسید میماند.این اختلاف را هنگامی که دو عدد باطری اسقاط شده و فرسوده اتمی و اسیدی را با هم مقایسه کنید کاملا مشهود است باطری فرسوده اتمی بسیار تمیز تر از باطری فرسوده اسیدی میباشد.

معمولا باطریهای اتمی طول عمر بیشتری نسبت به باطری اسیدی دارند.
عمر یک باطری اتمی اگر دینام ماشین درست باشد و ماشین برق دزدی و ایراد برقی نداشته باشد تا پنج سال هم خواهد رسید که این مسئله در مورد باطریهای اسیدی دیده نمیشود و عمر باطریهای اسیدی کمتر است.

باطری اسیدی که داخل آن اسید باطری میباشد دارای شش خانه است که روی هر خانه یک عدد درب باطری به صورت پیچی وجود دارد که باید هر چند ماه یکبار این درب باز شود و سطح اسید و الکترولیت داخل آن چک شود در قسمت کناری باطری دو خط موازی وجود دارد روی بالایی نوشته شده max و روی پائینی نوشته شده min سطح اسید باطری باید دقیقا وسط این دو خط باشد و از خط min پائین تر نیاید در صورتی که مشاهده شود سطح اسید پایین تر از حد مجاز است باید فقط آب مقطر استاندارد به باطری اضافه شود نه چیز دیگری اگر اسید به باطری اضافه شود سطح غلظت اسید باطری بالاتر میرود و نهایتا منجر به کاهش طول عمر باطری میگردد.

سطح اسید هر سه ماه باید چک شود.

کنترل و تست باطری اتمی

برای کنترل و تست باطری اتمی یک عدد چشمی روی آن نصب کرده اند که به سه رنگ مشاهده میشود رنگ سبز یعنی باطری کاملا شارژ و آماده است. رنگ مشکی یعنی باطری نیاز به شارژ دارد. و رنگ سفید یعنی باطری خراب شده است. (البته این چشمی خطا هم دارد )

باطری اتمی یا باطری اسیدی با توجه به سالهای اخیر تکنولوژی ساخت باطریهای کلسیمی و اتمی وارد کشور شده و کارخانجات باطری سازی مشغول تولید این نوع باطری میباشند و تولید باطری اسیدی به علت آلودگی محیطی بسیار محدودتر شده است این باطریها در خود کارخانه سازنده شارژ میشوند و کاملا آماده به بازار عرضه میشوند و نیازی به شارژ اولیه مانند باطریهای اسیدی ندارند.

البته قدرت و خروجی آمپر باطریهای اتمی و اسیدی کاملا یکسان است یعنی قدرت یک باطری 55 آمپر اسیدی با یک باطری 55 آمپر اتمی برابر است.
گاها مشاهده میشود که فروشندگان باطری به مشتری میگویند یک باطری مثلا 55 آمپر اتمی برابر یک باطری 60 آمپر اسیدی قدرت استارت دارد و قویتر است این صحبت کاملا اشتباه است و صحت ندارد.

امروزه در بازار باطری کشور اکثرا شاهد حضور باطریهای اتمی کره ای هستیم و در کنار آن باطریهای اتمی ایرانی .
تولید کنندگان داخلی سعی دارند کیفیت محصولاتشان همگام با نو ع خارجی به ویژه کره ای باشد که البته تا حد زیادی هم موفق بوده اند.
کارخانه سپاهان باطری صبا باطری و برنا باطری از جمله شرکتهایی هستند که به تولید باطری اتمی اشتغال دارند.و محصولات با کیفیتی هم تولید میکنند.

باطری ماشین , باتری ماشین , باطری ماشین کره ای , باطری ماشین ایرانی , باطری ماشین آلمانی , خرید باتری ماشین ,باطری ماشین دلکور کره ای , باطری ماشین پوما کره ای , باطری ماشین اوربیتال

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
دسته‌بندی نشده