دلایل خوابیدن باتری ماشین

باتری مارکت
28 مهر, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

از دلایل خوابیدن باتری ماشین می توان به سرمای شدید ، خرابی دینام ، آسیب کابل ها ، برق دزدی و روشن ماندن زیاد چراغ ها و … اشاره نمود.

خوابیدن باتری ماشین

یکی از مشکلاتی که برای باتری ماشین اتفاق می افتد ، خوابیدن باتری ماشین می باشد. به خوابیدن باتری ماشین به اصطلاح مردن باتری یا دشارژ شدن هم گفته می شود. اگر بخواهیم به طور کلی دلیلی برای خوابیدن باتری ماشین ارائه کنیم ، می توانیم به خالی شدن شارژ باتری ماشین اشاره کنیم. باتری به هر علتی نتواند انرژی الکتریکی لازم برای ماشین را تأمین کند ، می گویند باتری خوابیده است.

علائم خوابیدن باتری ماشین

دلایل خوابیدن باتری ماشین هر چه که باشد ، نشانه ها و علائم مشابهی دارد. برخی از این نشانه ها موارد زیر است.

بارزترین نشانه خوابیدن باتری استارت نزدن و روشن نشدن موتور ماشین است.

شنیده شدن صداهایی مانند صدای کلیک کردن زمانی که ماشین روشن می شود ، از نشانه دیگر خوابیدن باتری ماشین است.

خاموش شدن و کم نور شدن چراغ ها می تواند به دلیل خواب رفتن باتری باشد.

کند شدن موتور خودرو ، روشن نشدن تجهیزات برقی و … از دیگر نشانه های باتری خوابیده می باشد.

بررسی دلایل خوابیدن باتری ماشین

برخی از مهمترین دلایل چنین اتفاقی  موارد زیر است.

 

دلایل خوابیدن باتری ماشین

نارسایی دینام

اگر دینام عملکرد نادرستی داشته باشد ، باتری ماشین هم در انجام وظایف خود با مشکل مواجه می شود. خرابی دینام باعث می گردد ، برخی از وظایف دینام را باتری انجام دهد. این موضوع سبب شده که فشار زیادی بر باتری تحمیل گردد و باتری زودتر از حالت نرمال شارژ از دست دهد و خالی شود.

چراغ های روشن

روشن ماندن چراغ ها به مدت طولانی ، می تواند موجب خوابیدن باتری ماشین شود. روشن ماندن چراغ ها می تواند به علت حواس پرتی راننده یا نقص در سیستم برق رسانی باشد. خیلی از رانندگان که در طول شب خودروی خود را با چراغ های روشن رها کرده اند ، زمانی که صبح می خواهند استارت بزنند با مشکل روبرو می شوند و ماشین روشن نمی شود. در این حالت می توان گفت باتری ماشین خوابیده است.

آسیب کابل های باتری

یکی دیگر از دلایل خوابیدن باتری ماشین ، خوردگی و پوسیدگی کابل های باتری می باشد. هنگام روشن نشدن باتری ماشین ، اولین کاری که انجام می دهید بررسی کابل های متصل به باتری می باشد.

هوای خیلی سرد یا خیلی گرم

افزایش یا کاهش شدید دما بر روی باتری های کارکرده اثرگذار است و موجب خواب رفتن باتری ماشین می گردد. این اتفاق در زمستان ها به وفور رخ می دهد. باتری های نو و با کیفیت مانند باتری ماشین اوربیتال و … کمتر به این مشکل دچار می شوند.

تخلیه ی بار الکتریکی ، از دیگر دلایل خوابیدن باتری ماشین

اگر سیستم سیم کشی دارای نقص و یا اختلالی باشد ، به صورت خودکار موجب روشن شدن چراغ ها و ضبط و … می شود . این عملکرد را برق دزدی ماشین نیز می گویند. این عامل موجب می شود که باتری به سرعت تخلیه شود.

روش های پیشگیری از خوابیدن باتری

برخی از راهکارهای مؤثر در جلوگیری از خوابیدن باتری خودرو را مرور می کنیم.

 

دلایل خوابیدن باتری ماشین

بهتر است زمانی که موتور ماشین خاموش می باشد ، چراغ ها و تجهیزات برقی را در صورت امکان خاموش کنید. قبل از ترک کردن ماشین ، خاموش بودن چراغ ها و ضبط و … را بررسی نمایید.

انتخاب باتری ماشین با کیفیت می تواند تا حدودی از خوابیدن باتری ماشین جلوگیری کند. البته خوابیدن باتری برای هر نوع باتری اتفاق می افتد ولی برای باتری های باکیفیت ، کمتر رخ می دهد. باتری های با کیفیت مقاومت بهتری در برابر عوامل و دلایل خوابیدن باتری ماشین دارند. نمونه هایی از برترین و با کیفیت ترین باتری های ماشین ، باتری ماشین دلکور ، باتری ماشین سوزوکی و … می باشد.

تست کردن باتری و نگهداری درست از باتری هایی که به نگهداری نیاز دارند ، از اقدامات مناسب برای پیشگیری از خوابیدن باتری ماشین می باشد.

باتری ماشین را هر از گاهی تمیز نمایید و رسوباتی که روی باتری انباشته شده است را با محلول آب و جوش شیرین و یک ابر مناسب پاک کنید.

اتصالاتی از باتری که گشاد یا فاسد است و دارای خوردگی می باشد را تعمیر یا تعویض نمایید.

چنانچه قصد دارید به مدت طولانی از ماشین خود استفاده نکنید ، می توانید سر باتری را جدا کنید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
دسته‌بندی نشده