روشن کردن ماشین بدون استارت

باتری مارکت
30 شهریور, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

ممکن است برای هر کسی  پیش بیاید که در مواقع اورژانسی نیاز به روشن کردن ماشین بدون استارت، داشته باشد.لذا یادگیری آن بی فایده نمی باشد.

دلایل روشن نشدن ماشین با استارت

باتری ماشین خراب باشد. ممکن است باتری شارژ از دست داده باشد. این مشکل برای تمام باتری های ماشین از جمله باتری پژو پارس ، باتری پراید، باتری ۲۰۶ و… پیش می آید.

سیم کشی ها ایراد داشته باشد و فیوزهای ماشین سوخته باشد. این اتفاق در تمام ماشین ها رایج می باشد.

سیستم استارت ماشین دچار مشکل شده باشد.

 

روشن کردن ماشین بدون استارت

دنده استارت شکسته شده باشد و به داخل فلایویل رفته باشد.

سوئیچ خودرو دچار نقص شده باشد.

موتور ماشین قفل کرده باشد. این مسئله هم ممکن است برای همه ی موتورهای ماشین های مختلف پیش بیاید.

سلکتور گیربکس اتوماتیک دچار نقص شده باشد. این مسئله در ماشین های اتوماتیک رخ می دهد.

یاتاقان های میل لنگ یا شاتون ها شکسته و معیوب شده باشد.

نحوه روشن کردن ماشین بدون استارت با طناب

به دلایل مختلفی ممکن است ماشین روشن نشود. حتی برای ماشین هایی با بهترین قطعات، بهترین باتری ماشین ، جدید ترین تجهیزات و… این مسئله امکان به وقوع پیوستن دارد.

ابتدا باید ترمز دستی ماشین را تا انتها بکشید.

در طرفین لاستیک های عقبی ماشین آجر یا سنگی قرار دهید که ماشین حرکت نکند.

دنده ی ماشین را در وضعیت دنده سه قرار دهید.

سوئیچ را انداخته و آن را در وضعیت روشن قرار دهید.

باید فاصله ی مناسبی بین لاستیک سمت شاگرد و زمین ایجاد کنید. برای این کار با استفاده از جک، لاستیک سمت شاگرد را به مقدار کمی بالا ببرید.

در این روش از روشن کردن ماشین بدون استارت، نیاز به وسایلی مانند طناب، سیم ضخیم، بند و پارچه و… داریم. توسط این وسایل دور لاستیک را به میزان ۳ یا ۴ متر در جهت عقربه های ساعت بپیچید. طوری که طناب ها محکم و فیکس شوند. ابتدای طناب را در دست گرفته و به سمت خود و سپر جلو بکشید.

 

روشن کردن ماشین بدون استارت

هم اکنون ماشین روشن گردیده است. وارد خودرو شوید. با پای چپ کلاچ را گرفته و دنده را خلاص کنید. سپس می توانید جک و سنگ ها را بردارید و از ماشین استفاده کنید.

روشن کردن ماشین با هول دادن بدون استارت

این روش ساده ترین و ابتدایی ترین راه برای روشن کردن ماشین بدون استارت می باشد. با وارد کردن نیرو به ماشین ، ماشین ممکن است روشن شود. در ماشین های دنده ای موتور ماشین با به گردش درآمدن گیربکس روشن می شود.

برای روشن کردن ماشین با هول دادن سه حالت وجود دارد.

حالت اول

حالت اول زمانی است که خودرو در سرازیری قرار دارد. در این حالت نیروی کمتری مورد نیاز است. در حالت سرازیری سوئیچ را باز کنید. ترمز دستی را پایین بکشید. پا را روی ترمز پایی قرار داده و ترمز دستی را آزاد کنید.

بعد با گرفتن کلاچ تا انتها دنده را در وضعیت دنده دو قرار دهید. سپس ترمز و کلاچ را رها کنید. اگر خودرو سرعت بسیار زیادی گرفت، رها کردن کلاچ را آرامتر انجام دهید. در این وضعیت خودرو احتمالاً روشن می شود.

حالت دوم

این حالت زمانی است که نیروی کمکی وجود دارد. یکی از ساده ترین روش ها برای روشن کردن باتری بدون استارت می باشد. افراد کمکی پشت ماشین قرار بگیرند. راننده ترمز دستی را پایین بکشد و سوئیچ را باز کند.

ترمز پایی را گرفته و ترمز دستی را پایین بکشد. پدال کلاچ را تا انتها را گرفته و دنده را در حالت دنده ۲ بگذارید. با وارد شدن نیرو توسط افراد کمکی ترمز پایی را رها کنید. آرام آرام کلاچ را رها کنید تا ماشین روشن می شود.

حالت سوم

حالت سوم زمانی می باشد که برخلاف دو روش قبل نه نیروی کمکی وجود دارد نه ماشین در سرازیری است. بهتر است از این روش به علت ایمنی کم، برای روشن کردن ماشین بدون استارت، استفاده نکنید.

ماشین باید در سطح نسبتاً صافی قرار بگیرد. با باز کردن سوئیچ، دنده را در وضعیت خلاص قرار دهید و ترمز دستی را پایین بکشید. راننده با تسلط بر پدال ها و با سرعت عمل بالا، توسط ستون جلو ماشین را هل بدهد.

با حرکت ماشین سریعاً راننده نشسته و با گرفتن کلاچ تا انتها دنده را در حالت دنده ۲ قرار دهید.

در تمامی روش های گفته شده باید نکات ایمنی را در نظر داشته باشید تا خطری سلامت شما و ماشینتان را تهدید نکند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
دسته‌بندی نشده