نحوه شارژ کردن باطری ماشین

باتری مارکت
17 اردیبهشت, 1397
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

نحوه شارژ کردن باطری ماشین

نحوه شارژ کردن باطری ماشین ممکن است به دلایل مختلف تخلیه شود و شارژ خود را از دست بدهد و در واقع دشارژ شود.

تلفن باطری مارکت:77033805-021 – 09129253824

دلایل خالی شدن باطری ماشین

1- برق دزدی :
منظور از برق دزدی این است که در هنگامی که ماشین خاموش است از باطری آمپر کشیده شود و باعث تخلیه باتری شود . ممکن است چیزی روشن مانده باشد. و یا ممکن است قطعه برقی معیوبی باعث این کار شود .
هر گاه ماشین چند ساعت بخوابد و استارت نزند یا باطری خراب است ویا ماشین برق دزدی دارد .
برای تشخیص این که باطری خراب است یا ماشین برق دزدی دارد باید هنگامی که ماشین را خاموش میکنید سر باطری منفی را از باطری جدا کنید و پس از چند ساعت هنگامی که قصد روشن کردن ماشین را دارید سر باطری را وصل کنید و استارت بزنید . اگر ماشین روشن شد برق دزدی دارد اگر روشن نشد باطری خراب است.

2-اشکال در دینام خودرو:

وظیفه دینام در ماشین شارژ نگه داشتن باطری است . یک دینام سالم باطری را باید بین 13/5 تا 14/5 ولت شارژ کند.
اگر شارژ دینام کمتر از این حد باشد باطری فورا خالی میشود . و ماشین دیگر روشن نمیشود و میتوان باطری را مجددا شارژ کرد .
ولی اگر شارژ دینام بیشتر از این حد باشد باعث آسیب زدن جدی به باتری ماشین میشود و ممکن است صفحات باطری قطع شود و باتری کلا از بین برود. باید هر چند وقت یکبار شارژ دینام چک شود تا مشکلی برای باطری ایجاد نشود اگر دینام از کار بیافتد چراغ چک دینام پشت آمپر روشن میشود .

نحوه شارژ کردن باطری ماشین

 نحوه شارژ کردن باطری ماشین به دو روش انجام میشود

1- روش شارژ کند
2- روش شارژ تند یا سریع

در روش شارژ کند آمپر کمتر در زمان بیشتر به باطری میدهند تا باطری کاملا شارژ شود . زمان لازم برای شارژ کند حدود 24 ساعت میباشد در این روش باطری به خوبی و کامل در مدت زمان مناسب شارژ میشود.

و اما در روش شارژ سریع برعکس شارژ کند عمل میشود .
یعنی آمپر بیشتر در زمان کمتر به باطری میدهند تا باطری شارژ شود . زمان لازم برای شارژ باطری تند نیم ساعت تا یک ساعت میباشد.
روش شارژ تند فقط در مواقعی انجام میشود که زمان کافی برای انجام شارژ کند نباشد و عجله داشته باشیم چون در این روش ممکن است صفحات باطری به علت حرارات زیاد آسیب ببیند.

بهترین روش شارژ باطری شارژ به روش کند است.

دستگاههای شارژ تند و کند با هم متفاوت است .
دستگاههای شارژ کند دارای دو سلکتور است یکی برای تنظیم ولتاژ و دیگری برای تنظیم آمپر شارژ باطری.
ولی شارژرهای تند دارای یک سلکتور است .
در روش شارژ تند باید بسیار مراقب باشید تا بدنه باطری بیش از حد داغ نشود اگر باطری زیاد داغ شد دستگاه را خاموش کرده تا باطری خنک شود و صفحات باطری آسیب نبیند.

در روش شارژ کند باید حدود 20 درصد بیشتر از ظرفیت و ولتاژ باطری باطری را شارژ کرد مثلا اگر باطری 12 ولت است شارژ باید بر روی 14 باشد .

برخی مواقع باطری به علتهایی که توضیح دادیم تخلیه میشود اگر ولتاژ باطری به صفر برسد برای شارژ کامل باطری 24 ساعت زمان نیاز است.
و بهتر است که باطری را از ماشین جدا کنید و با دستگاههای مخصوص شارژ. باطری را شارژ کنید چون اگر بخواهید با دینام خودرو این باطری را شارژ کنید باید ماشین 24 ساعت روشن بماند و این کار مشکل و غیر اصولی است. بهتر است باطری با شارژرهای باطری شارژ شود.

باطری که بیش از دو ماه استفاده نشود حتما باید شارژ شود . چون در این مدت عمل سولفاته شدن صفحات باطری آغاز شده است و باید باطری کاملا شارژ شود تا طول عمر آن کاهش نیابد.

اگر در هنگام شارژ باطری مشاهده کردید اسید داخل یکی از خانه های باطری میجوشد نشانه این است که آن خانه قطع شده و شارژ باطری دیگر هیچ فایده ای ندارد باطری خراب است.

اگر چیزی در هنگام خاموش بودن خودرو روشن مانده و باعث ضعیف شدن باطری شده پس از روشن کردن ماشین چند بار گاز را فشار دهید تا شارژ باطری بیشتر شود و به حالت اول خود برگردد.

باطری هر چه از عمرش میگذرد زودتر دشارژ میشود یک باطری نو ممکن است چند ساعت ذخیره برق داشته باشد ولی یک باطری کار کرده زمان بسیار کمتری شارژ دارد.

روی تمامی باطریها لغت (RC) به همراه یک عدد نوشته شده است RC یعنی ظرفیت ذخیره برق باطری و عددی که روبروی آن نوشته شده مدت زمانی است که آن باطری میتواند برق را بدون شارژ شدن ذخیره کند.معمولا این عدد بین 60 تا 120 دقیقه است.

باطریهای اتمی و اسیدی از نظر شارژ شدن هیچ فرقی با هم ندارند و این که گفته میشود باطریهای اتمی شارژ نمیشوند کاملا اشتباه است هر نوع باطری اگر تخلیه شود و خراب نباشد براحتی قابل شارژ است و اگر خراب شده باشد شارژ باطری کاملا بیهوده است و باطری مجددا تخلیه میشود.

برای بهتر شارژ شدن باطری ماشین همیشه باید آمپر باطری چند آمپر پائین تر از آمپر دینام باشد مثلا اگر دینام ماشین 80 آمپر است باطری باید 75 آمپر باشد تا به خوبی بتواند باطری را شارژ کند.

باطری ماشین , باتری ماشین , باطری ماشین کره ای , باطری ماشین ایرانی , باطری ماشین آلمانی , خرید باتری ماشین ,باطری ماشین دلکور کره ای , باطری ماشین پوما کره ای , باطری ماشین اوربیتال

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
دسته‌بندی نشده