گارانتی باتری ماشین

باتری مارکت
4 بهمن, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

گارانتی باتری ماشین ، مدت زمانی است که تولیدکننده باتری آن را در صورت استفاده صحیح از باتری خودرو ، تضمین نموده است.

تمامی باتری های ماشین دارای گارانتی می باشند ؟

داشتن ضمانت نامه برای باتری ، یکی از مواردی است که در خرید باتری باید بدان توجه داشت. در صورتی که یک باتری دارای ضمانت باشد ، نمایندگی باتری در مواقع خرابی باتری بایستی آن را تعویض نماید. البته این به شرطی است که خرابی باتری به دلیل نقص در ساختار باتری باشد. در صورتی که از باتری به درستی استفاده نشده باشد ، شامل ضمانت نمی شود. تمامی باتری های معتبر دارای ضمانت می باشند. باتری ماشین صبا ، باتری ماشین دلکور ، سوزوکی و … دارای ضمانت می باشند.

چه مواردی شامل گارانتی باتری ماشین نمی شوند ؟

 

گارانتی باتری ماشین

 

تغییر شکل ظاهری باتری به دلایلی مانند خرابی دینام و داغ شدن باتری ایجاد می شود. چون این مشکلات ناشی از نقص فنی در ماشین می باشد ، شامل ضمانت نمی شود.

شل بستن باتری ماشین می تواند سبب خرابی باتری شود. این مشکل به دلیل خطا در نصب باتری است و شامل گارانتی نمی شود.

تغییر رنگ الکترولیت به دلیل خرابی دینام و بخش برقی خودرو است. بنابراین ربطی به نقص در ساختار باتری نداشته و تولیدکننده باتری آن را تعویض نمی کند.

آسیب دیدگی و ذوب شدگی قطب ها به دلیل نصب نادرست قطب های باتری می باشد. در این شرایط گارانتی به باتری تعلق نخواهد گرفت.

آتش سوزی به دلیل خرابی سیستم برق خودرو یا تصادف و … سبب خرابی باتری می گردد که در این شرایط نمی توان از گارانتی باتری ماشین استفاده نمود.

شکستگی باتری ، هنگام حمل و نقل باتری و تصادفات رخ می دهد. این مورد سبب باطل شدن گارانتی می شود.

خشک شدن باتری ماشین یعنی اینکه الکترولیت باتری به طور کامل خالی شود و صفحات باتری خشک گردند. این مشکل به دلیل نگهداری نادرست باتری به وقوع می پیوندد و طبیعتاً شامل ضمانت نمی شود.

عدم تطابق ظرفیت باتری با نوع ماشین ، می تواند سبب خرابی باتری شود. این مشکل به دلیل انتخاب اشتباه راننده بوده و شامل ضمانت نمی شود. به طور مثال باتری ۲۰۶ ، ۵۰ الی ۶۰ آمپر است. در صورتی که برای ۲۰۶ باتری ۷۴ آمپر نصب شود ، باتری خراب می شود.

تمام شدن تاریخ انقضای گارانتی باتری ماشین ، یعنی مدت زمان استفاده از شرایط ضمانت نامه به پایان رسیده است و دیگر ضمانتی شامل باتری شما نمی شود.

تفاوت ضمانت نامه باطری ماشین ایرانی و خارجی

در هنگام خرید باتری ماشین ایرانی و خارجی ، باید تفاوت های ضمانت نامه آنها را درنظر داشته باشید.

ضمانت باتری ماشین ایرانی

در هنگام خرید باتری های ایرانی ، یک کارت ضمانت نامه به شما تحویل داده می شود. در این کارت یک شماره سریال وجود دارد که باید با شماره سریال درج شده روی باتری ، یکسان باشد. فاکتور خرید باتری ، بایستی حتماً مهر زده شود. اگر کارت ضمانت نامه گم شود ، گارانتی باطل می گردد و کارت المثنی صادر نمی شود. برخی از باتری ها ، ضمانت نامه الکترونیکی دارند و دیگر کارت ضمانت نامه وجود ندارد. در باتری های ایرانی ، تولیدکننده باتری ضمانت آن را بر عهده گرفته است.

گارانتی باتری ماشین خارجی

در باتری های خارجی ، شرکت وارد کننده باتری ضمانت باتری را بر عهده می گیرد. البته توجه داشته باشید که برخی از باتری های خارجی ضمانت نامه ندارند. باتری هایی که فاقد ضمانت نامه می باشند ، ممکن است به صورت قاچاقی وارد کشور شده باشند. کارت ضمانت نامه باتری های خارجی ، حاوی شماره سریال باتری است که باید با شماره سریال درج شده روی باتری یکسان باشد. برخی از باتری های خارجی دارای ضمانت نامه ۳ الی ۶ ماهه می باشند که از نظر کارشناسان این ضمانت نامه ها اعتباری ندارند. شرکت های ارائه دهنده ، در صورت خرابی باتری مسئولیتی بر گردن نخواهند گرفت.

نحوه ثبت و فعال سازی کارت ضمانت باتری

اخیراً کارت گارانتی باتری ماشین ، الکترونیکی شده است. ولی در مجموع برای فعال سازی کارت ضمانت نامه باید شماره سریال درج شده روی درب باتری را به شماره مربوطه پیامک نمایید. این شماره برای هر نوع باتری متفاوت می باشد. در روش دیگر می توانید به صورت تلفنی با شماره های مربوطه تماس حاصل کنید تا کارشناسان ضمانت نامه را برای شما فعال کنند. در روش دیگر می توانید به وب سایت رسمی تولیدکننده باتری مراجعه نموده و در قسمت مربوطه به فعال سازی کارت ضمانت نامه اقدام نمایید.

 

گارانتی باتری ماشین

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
دسته‌بندی نشده